Kategoria Historia klubów

Zmarł Kazimierz Trampisz

Kategoria: Historia klubów

Śmierć dotknęła środowisko piłkarskie. Żałobą okryła się Polska i Śląska piłka nożna.

We wtorek 12 sierpnia zmarł Kazimierz Trampisz. Olimpijczyk z igrzysk w Helsinkach, reprezentant Polski, a przede wszystkim długoletni zawodnik i trener Polonii Bytom.
Pogrzeb odbędzie się w środę 20 sierpnia 2014 roku o godzinie 12.30 z kaplicy Mater Dolorosa w Bytomiu.
Msza pogrzebowa odprawiona zostanie w tym samym dniu o godzinie 11.00 w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Pułaskiego

Czytaj dalej

01 – KS Ruch Radzionków

Kategoria: Historia klubów

KS Ruch Radzionków został założony w 1919 roku. Obecnie występujący w rozgrywkach w I lidze. W latach 1998-2001 występował w ekstraklasie, W 1998 grał w ćwierćfinale Pucharu Polski. W 1999 roku został najlepszą śląską drużyną piłkarską zajmując 6 miejsce w I lidze. Wychowankiem kolarskiej sekcji klubu jest Lucjan Lis – reprezentant Polski, zdobywca srebrnego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku w wyścigu drużynowym na 100 km.

Czytaj dalej

02 – KS Polonia Bytom SA

Kategoria: Historia klubów

polonia bytom

4 stycznia 1920 roku w Bytomiu z inicjatywy Polskiego Komitetu Plebiscytowego odbyło się zebranie założycielskie „Towarzystwa Sportowego Polonia”. Wzięli w nim udział głównie członkowie Towarzystwa Sportowego „Sokół”. Szczególną aktywnością wyróżniali się: dr Maksymilian Wilimowski, Alojzy Budniok i Edmund Grabianowski, który został pierwszym prezesem klubu. Okres powstań, plebiscytu i podział Śląska spowodował, że w sierpniu 1922 roku można było wymazać Polonię z rejestru klubów sportowych. Po wojnie życie Bytomia zaczęło się odradzać i już 29 maja 1945 reaktywowano Polonię, a pierwszym powojennym prezesem został dr Jan Wilga.

 

Czytaj dalej

03 – TS Szombierki Bytom

Kategoria: Historia klubów

szombierkiSzombierki Bytom nawiązują do tradycji założonego 21.02.1920 roku Towarzystwa Sportowego „Poniatowski” w dzielnicy Bytomia o nazwie Szombierki. Założycielami i pierwszymi działaczami byli: Maks Wiktor – Prezes, Kostka Wiktor – Z-ca Prezesa, Tyrol Ignacy – Sekretarz i Skarbnik, Pakuła Jan – Kierownik Techniczny, Skrzypek Jan – Z-ca Kierownika Technicznego, Kustoń Robert – Sędzia klubowy, Matusik Józef – Z-ca Sekretarza.

Od 1945 roku TS „Poniatowski” przyjął nazwę „Robotniczy Klub Sportowy Szombierki”. Od 1960 roku występuje jako „Górniczy Klub Sportowy Szombierki”. Obecnie przyjęto nazwę „Towarzystwo Sportowe Szombierki”. Na przestrzeni swej długiej działalności zasłużonymi i oddanymi działaczami byli: Franasik Kazimierz – Prezes 1957-1959 – budowa obecnego stadionu, poprzednio zawody rozgrywano na małym kameralnym stadionie przy ulicy Zabrzańskiej obok kopalni Szombierki.

Czytaj dalej

04 – GKS Olimpia Piekary Śląskie

Kategoria: Historia klubów

gks olimpia piekary22.04.1954 r. przy kopalni „Julian” powstaje klub, który przyjmuje nazwę KS „Górnik” Julian. Drużyna piłki nożnej zostaje zgłoszona do rozgrywek klasy „B” Podokręgu Bytom. 11.11.1959 r. piłkarze awansują do klasy „A”. W 1967 roku zostaje oddane do użytku boisko piłkarskie z pełnym zapleczem socjalnym. Obiekt ten służy do obecnego czasu. W 1968 roku dochodzi do połączenia dwóch piekarskich klubów: KS „Górnik” Julian i KS „Polonia” Piekary Śl – Szarlej. Od tego czasu datuje się powstanie Górniczego Klubu Sportowego „Olimpia” Piekary Śl. W sezonie 1972/1973 piłkarze awansują do Klasy Okręgowej, w której występują przez szereg lat.

Czytaj dalej